Aurora Dediu
Аурора Дедю е художник и куратор, на 31 години. Завършила е стенопис в Художествената Академия в Букурещ.
Аурора е много заета по време на нашия престой в Румъния, защото в този момент се откри Галерия Нуа. Аурора е координатор и куратор на новооткритата галерия за съвременно медийно изкуство и нови технологии. В този момент се представя и първия международен проект, с който се откри галерията, <транс кафе>. Пространството на галерията наподобяваше атмосферата на кафе клуб, а в проекта се "сервираха" заедно с няколко вида кафе, интернет и CD-RОМ проекти на румънски медийни художници и известни чужди автори от медийната арт сцена. Програмата включваше и няколко пърформанса на живо в пространството на галерията. Свежо и съвсем в традицията на това, което се случва с представянето на нет арт и нови технологии и в по-западните региони на Европа.
- Как се стигна до идеята за Галерия Нуа, това е некомерсиално пространство за съвременно изкуство? Не е лесно да се реализира такъв проект?
Галерия Нуа е съвместен проект на Центъра за съвременно изкуство, Букурещ, и на Швейцарската Фондация Про Хелвеция. Аз съм координатор на Галерията.
Програмата на галерията е готова до януари, всичко това отнема много време, но винаги е така с всеки нов проект, стресът е голям. В плана на галерията влиза да ни гостува и изложбата "Смяна на местата".
- Ти си художник, а същевременно работиш и като координатор и куратор но новата галерия за съвременно изкуство "Нуа". Това не създава ли напрежение между теб и част от колегите ти?
Това не създава противоречие между мен и колегите. В Румъния много хора работят на този принцип и като куратори и като художници.
Аз предпочитам работата си на художник. На проекта с Галерия Нуа гледам като на нещо много по-временно, това ми позволява да правя компромиси, "открадвайки" от личното си време като артист, за да задвижа нещата с този проект за галерията, и след това някой друг ще продължи. Аз нямам бекграунд на критик и куратор, но виждам, че мога да бъда полезна, да помогна със знанията и опита си това пространство за съвременно изкуство да започне наистина да се развива. Тук в Румъния публиката няма развит интерес към съвременно изкуство, това е голям проблем. Намирам за много важно да се опитваме да развиваме този интерес с дейността на Галерия Нуа, да представяме такива проекти с които да им привлечем вниманието. Това е за мен една от първостепенните задачи, които си поставям като координатор на Галерия Нуа, да събудя този интерес, да се възпита една адекватна публика на съвременната ситуация.
- Марилена Преда Санк ни разказа за един твой проект, серия от интервюта и фотографии на жени, който има, както разбирам, някои общи неща с моя проект за "Смяна на Местата". Ще ни разкажеш ли нещо повече за него?
Това беше един проект преди няколко години от интервюта и чернобели фото портрети на жени. Критикът, с който работих в колаборация за този проект, се интересува от феминистки въпроси и теория, тя направи интервютата, а фотопортретите към интервютата, направих аз. Търсихме нарочно едно по-класическо звучене на идеята за фотопортрета. Но това, което ме заинтригува силно в работата ми над този проект са разговорите ми с тези жени. Открих как всички тези интересни и изявени жени писатели, художници, политици, философи, актриси, не определят, не виждат работата си като женска, и това наистина ми хареса.
Димитрина Севова - В чужда кожа (2001)
Индекс на интервютата